środa, 21 styczeń 2015 10:43

Trzymaj portfel w…. smartfonie

mobile bank

W nowym 2015 roku, jak podają badania co dziesiąty smartfon na świecie posłuży do płatności. A zatem wchodzimy, czy wręcz wkraczamy w fazę płatności za usługi/produkty przy użyciu smartfonów pewnym krokiem. Wspomniany przeze mnie, szacowany dziesięcioprocentowy udział telefonów- portfeli w ogóle telefonów zwanych smartfonami stanowi wzrost o 1000%.

Telefon portfelem niemożliwe? Możliwe
W dobie coraz większej dostępności tego typu rozwiązań dla klientów, przy jedoczesnym nieustannym dążeniu do skracania czasu przebywania przy stoisku kasowym w sklepie, płatność telefonem wydaje się rozwiązaniem uszytym na miarę...

Warunki zwiększenia liczby płacących
Aby taki stan rzeczy mógł się ziścić, powinny nastąpić zmiany umożliwiające uproszczenie procedury płatności przy użyciu smartfona. Drugim wymogiem powinno być stałe doskonalenie zabezpieczeń, zarówno samych urządzeń przed atakami hakerów, jak również uświadamianie samych klientów w jaki sposób powinni korzystać z tego typu rozwiązań.

A smartfony…
Jako urządzenia do komunikacji łączące w sobie funkcję telefonu oraz komputera stale rosną w siłę. Wzrost ten dotyczy zarówno liczby oraz możliwości zainstalowania dodatkowych aplikacji, a także brak oznak nasycenia ze strony klientów. Znaczna ich liczba w sposób stały i konsekwentny wymienia swoje urządzenia na nowsze modele.

Wnioski nie tylko dla płacących
A zatem przy ciągłym wzroście zainteresowania urządzeniami mobilnymi, szacowanym zwiększeniu użytkowników płacących telefonem, należy zadać sobie pytanie czy tego typu dane nie dają do myślenia również dla innych firm. Otóż, w sytuacji wzrostu popularności i tak już popularnych smartfonów, każda firma powinna zadać sobie pytanie, co mogę uczynić aby temu zainteresowaniu sprostać. Mam tu na myśli dostosowywanie stron internetowych do ich odbioru ze smartfonów, tworzenie różnego rodzaju aplikacji na urządzenia mobilne czy też zwiększenie środków na reklamę w takich serwisach jak Facebook czy Instagram, których użytkownikami są właśnie osoby korzystające w większości ze smartfonów.

Kamil Ewiak
Agencja PR Future Advert
www.futureadvert.pl

TOP